Čítačka elektronických kníh

Autor: Vladimír Zervan | 11.8.2011 o 12:57 | (upravené 11.8.2011 o 13:16) Karma článku: 7,88 | Prečítané:  2735x

Kúpil som si hračku. Hračky majú byť nepraktické, inak vám neurobia radosť. Moja hračka sa volá Amazon Kindle, 3. edícia 6‘‘ čítačky s elektronickým papierom namiesto obrazovky. Kúpil som si ju priamo na stránke výrobcu, ktorý mi poslal tento prístroj, zaregistroval ma do veľkej rodiny čitateľov kníh z Kindle edition ako nádejného pisateľa komentárov a hodnotení prečítaných kníh. V tomto článku nechcem písať o tom, čo si môžete prečítať v technických popisoch v internetových obchodoch ale o tom, čo si tam určite neprečítate. Aby však nedošlo k omylu musím na úvod poznamenať, že som sa do tohto prístroja už na prvý dotyk zamiloval. Ak si práve vyberáte podobný prístroj dúfam, že vám tento článok pomôže.

 

Prístroj

Ak ho držíte v dlani jednej ruky, je ľahší ako akákoľvek tenká kniha, skladnejší a pretáčanie stránok zvládnete s jedným prstom. Je príjemný na dotyk aj z prednej aj zo zadnej strany. Povrch má nešmykľavý, čo oceníte, ak radi čítate pri jedle s knihou opretou napríklad o porcelánovú misu a postavenú na hladkom povrchu stola. Ak náhodou pri tom jete aj špagety, kečup sa dá ľahko zmyť, čo sa o papierovej knihe povedať nedá. Je to proste konzumná vecička. Ak vám chýba vôňa papiera, nahradí vám ju nevtieravá vôňa novučičkej elektroniky a koženého obalu, ktorý si treba ale dokúpiť. Hodnotenie: výborné.

Papier

Nepoužijem slovo „obrazovka“, pretože to má, aspoň optickými vlastnosťami, bližšie k papieru. Ak však chcete hovoriť o obrazovke, tak dopredu upozorňujem: oproti klasickej obrazovke na čísla “>5 milisekundová odozva” zabudnite. Prekresľovanie tejto obrazovky sa počíta takmer na sekundy, určite nie na milisekundy. Vadí to pri prezeraní videa ale pri pretáčaní stránky knihy nie.

Pri prekresľovaní má táto obrazovka svoju pamäť. To znamená, že ostávajú „duchovia“ predchádzajúcej stránky. Tento efekt však môžete pozorovať iba pri prezeraní internetových stránok. Pri listovaní knihy sa obrazovka vždy inicializuje a ukáže sa vám úhľadná, ostrá, čistá stránka, ktorú môžete čítať aj s tým najmenším písmom. Obrazovka zobrazuje iba čiernobielo, ale má dostatok stupňov šedej, aby dosť podrobne zobrazila aj ilustračné obrázky. Hodnotenie: výborné.

Spojenie

Amazon Kindle 3 je vybavený WIFI spojením na internet a USB káblom. Dá sa kúpiť aj 3G verzia, ktorá je len o málo drahšia, ale pre moje potreby stačí WIFI. Doma mám internet s WIFI pripojením od T-Comu. Ak zapnem funkciu pripojenia na čítačke, bez akýchkoľvek problémov som pripojený. Pri inštalácii do zabezpečenej siete som zadal MAC kód, aby bol prístroj rozpoznateľný. Táto adresa je uvedená v prístroji v časti „nastavenia“. Rovnako bezproblémovo som sa pripojil aj vo FREE ZONE WIFI kdekoľvek v meste. Zariadenie nejde pripojiť do domácej siete. Hodnotenie: veľmi dobre.

Klávesnica

Prístroj má klávesnicu s 26 základnými písmenami abecedy a niekoľkými ovládacími tlačidlami. Kurzor ovláda päťsmerové navigačné tlačidlo, aké poznáme napríklad z niektorých telefónov. Špeciálne znaky a číslice sa zadávajú z virtuálnej klávesnice, po ktorej sa pohybujete spomínaným navigačným tlačidlom. Interpunkcia chýba. Klávesy sú dosť tuhé, čo sťažuje písanie, ale oceníte to pri čítaní knihy, kedy predídete mimovoľnému stláčaniu kláves. Hodnotenie:vyhovujúce.

Navigácia

Na základnú navigáciu slúžia tlačidlá „domov“, „späť“ a „menu“. Po obrazovke sa posúvate kurzorom, ktorý ovládate päťsmerovým navigačným tlačidlom. Menu je prehľadné, hoci by mu pomohlo trocha viac dôvtipu. Každá softvérová funkcia (systém, čítanie, slovník, záložky, internet, wifi, nastavenia) má svoje vlastné menu. Prístroj nemá klávesové skratky ako ich poznáme napríklad z MS Windows. Je to na škodu a dúfam, že výrobca na vylepšení ovládania ešte zapracuje. Hodnotenie: veľmi dobré.

Čítanie

Tento prístroj je stvorený na čítanie kníh a tomuto cieľu je podriadené všetko, čo je v ňom obsiahnuté. Čítanie hladkého textu knihy je veľmi príjemné. Veľkosť písmen je nastaviteľná vo veľkom rozsahu, takže nemajú problém ani ľudia s poruchou zraku. Použitý font je Times New Roman a nedá sa meniť. Tento font je však klasický knižný a vyznačuje sa dobrou čitateľnosťou, pretože jednotlivé znaky má výrazne ukončené. Prevracanie stránok je jednoduché tlačidlami po oboch stranách prístroja. Pri každom pretočení stránky sa obrazovka inicializuje, čo sa prejavuje krátkym bliknutím. Ostrosť písma sa vyrovná kvalite čiernobielej laserovej tlačiarne.

Počas čítania môžete používať integrované výkladové slovníky anglického jazyka, prepnúť sa do nich a vyhľadávať súvisiace slovíčka. Môžete si podčiarkovať alebo písať poznámky. Stačí potlačiť navigačné tlačidlo aby sa vám objavil kurzor na obrazovke. Posunutím tohto kurzora sa zobrazuje stručný text z výkladového slovníka k slovíčku bezprostredne za kurzorom. Stlačením stredného tlačidla v päťsmerovom navigačnom tlačidle si môžete označiť slovo alebo vetu alebo odsek, a tento sa vám uloží do vašich poznámok. Ak počas čítania stlačíte akékoľvek písmeno na klávesnici, inicializuje sa vám poznámkový bloček, a k danej stránke si môžete napísať poznámku. Okrem toho si môžete stránky označovať záložkami, aby ste sa mohli k nim neskôr vrátiť. Prístup k takto vytvoreným poznámkam máte pri čítaní textu stlačením tlačidla „menu“. Ak napríklad čítate detektívku, môžete si takto označiť každú osobu, ktorú autor predstavuje. Označením slovíčka sa totiž v poznámkach zobrazí aj pár riadkov nasledujúceho textu, čo je veľmi užitočné. Užitočná môže byť aj funkcia vyhľadávania v texte, ktorý práve čítate.

Funkcie slovníka, poznámok a vyhľadávania fungujú podobne aj v dokumentoch PDF. Neodporúčam aby ste sa spoliehali na čítanie kníh v tomto formáte. Formát PDF Kindle iba zobrazuje, no zobrazuje to „tak ako je“ bez prispôsobovania malej obrazovke alebo nastavovania veľkosti písma či inteligentného zalamovania textu. Hodnotenie: výborne.

Čítanie nahlas

Čítačka obsahuje aj hlasový generátor, ktorý strojovým hlasom číta text a ak dočíta stránku, tak ju aj sám pretáča. Celkom vhodné ak počúvate hlas a popri tom sledujete text aj očami. Vhodné aj pre zdokonaľovanie sa vo výslovnosti, hoci tento automat čaká ešte dlhá cesta k dokonalosti. Hodnotenie: dobre.

Vedľajšie funkcie

V časti „experimental“ prístroj ponúka možnosť prezerania internetových stránok a počúvania hudby. Je to skutočne experimentálne a v žiadnom prípade sa to nedá porovnávať s internetovým prehľadávačom alebo mp3 prehrávačom. Internet má problém s čitateľnosťou s ohľadom na veľkosť písma. Prehliadač nedokáže sťahovať súbory, nedokáže zobrazovať viac ako jedno okno. Ak máte odkaz ktorý má otvoriť nové okno, Kindle vám vyhlási chybu. Takže na praktické prezeranie zbierky zákonov, príloh k mailom a podobne, zabudnite. Ale ak čítate napríklad článok v časopise, prehliadač má funkciu „zobraziť ako text“ a takýto článok môžete čítať tak pohodlne ako ktorúkoľvek knihu vrátane použitia lupy.

Prehrávač dokáže hudbu spustiť a zastaviť, preskočiť na ďalšiu skladbu. Na začiatok skladby však nedokáže prejsť. Samotné prehrávanie má štandardnú kvalitu.

Zobrazovanie aktuálneho času je nastavené na GMT a nedá sa nastavovať ani inak editovať.

Pri robení poznámok je na škodu, že sa vyznačený text nedá odložiť do vyrovnávacej pamäte a neskôr zapísať do notesa tak ako to poznáme v počítači pri súčasnom stlačení kláves CTRL C alebo CTRL V. Čítačka nie je vybavená ani notesom, ktorý by umožňoval robiť si poznámky mimo čítaného textu. Hodnotenie: nevyhovujúce.

 

Systém súborov

Kindle môžete pripojiť k počítaču štandardne dodávaným káblom USB/microUSB, ktorý slúži na nabíjanie a na prenos súborov z počítača. Po pripojení na počítač sa všetky funkcie Kindle vypnú a tento funguje ako štandardný flash disk. Kindle používa preddefinované adresáre na audiokniny, texty a mp3. Ak vytvoríte iný adresár, Kindle ho ignoruje, ale údaje vám zachová. Takže: odkladať môžete, pracovať nie. Ak chcete pracovať so svojimi súbormi, musíte ich nahrať do adresára pre texty a aby ich Kindle aj zobrazil, musia mať jednu z týchto formátov: Kindle book (AZW), TXT alebo PDF. Iné formáty úspešne ignoruje.

Pri spracovaní TXT súborov je tu jedna zvláštnosť. Ak si chcete vytvoriť formátovaný TXT súbor (nadpisy, odkazy a podobne), stačí ak použijete HTML jazyk na formátovanie textu, pričom odporúčam použiť html hlavičku pre nastavenie kódovania na UTF-8. Súbor potom uložte ako TXT. Takto sa dá naformátovať text takmer neobmedzene, dokonca aj „<a href>“ rozoznáva bez problémov (ak nepoužijete „target“) čím prepojíte svoj dokument s internetom. Nezobrazuje „<img src>“. Vlastné ilustrácie nie sú možné inak iba v PDF formáte.

Súbory PDF odporúčam používať také, ktoré majú dostatočne veľké písmo. Skúšal som čitateľnosť jednotlivých veľkostí písma pre export z OFFICE do PDF a vyhovujúco bol čitateľný dokument, ktorý som pred exportom do PDF nastavil na veľkosť písma 24. Pri tejto veľkosti bola stránka zobrazená celá na jednej obrazovke a veľkosť písma zodpovedala strednej veľkosti písma podľa nastavenia čítačky.

Kindle nevie zalamovať PDF text podľa vlastného nastavenia a zobrazuje ho „tak ako je“. To platí aj pre čítanie elektronických kníh vo formáte PDF. Môžete použiť funkciu lupy, ktorá vám však zobrazí iba časť stránky.

Batéria

Prístroj je mimoriadne úsporný voči batérii. Samotný elektronický papier spotrebuje veľmi málo energie a  bez spotreby môžete civieť na jednu stránku hoci aj hodiny. Viac spotreby zaznamenáte používaním WIFI, no ak ho používate iba pri výbere novej knihy, ktorú si chcete kúpiť, tak je to zanedbateľné. Ak Kindle naozaj intenzívne využívate a nešetríte ho, vydrží vám pracovať celé dni. Moje experimentovanie napríklad vydržala od piatku celý víkend a v pondelok ukazovala polovicu kapacity batérie. Samotné čítanie vyčerpá baterku za týždne ak nie mesiace. Podľa intenzity listovania v knihe.

V reklamách sa používa údaj výdrže batérie v počte prelistovaných strán a počíta sa na tisíce, podľa modelu. Tu však treba mať na pamäti, že jedna strana na 6‘‘ monitore nie je totožná s jednou knižnou stranou. Podľa nastavenia veľkosti písma a riadkovania sa tento údaj dosť líši. Takže tých tisíc strán je možno iba pár stostranových kníh. Ale aj to je dosť. Nabiť batériu trvá asi päťsmerovom hodín. Ak máte nabíjačku k telefónu s micro USB, tak na nabíjanie môžete použiť aj tú. Hodnotenie: výborne.

Praktické využitie

Hoci na začiatku som povedal, že som si kúpil nepraktickú hračku, až jej používaním nachádzam pre ňu praktické využitie. Oproti papierovým knihám je skladnejšia no nezobrazuje farebné ilustrácie či pracovné grafy a tabuľky. Ak ste právnik, môžete si ju „nadupať“ zákonmi v PDF formáte a robiť k nim poznámky, no písanie mailov či nebodaj textov nie je to, na čo je tento prístroj určený.

Pre cestovateľov existujú turistickí sprievodcovia špeciálne pre takéto mobilné zariadenia. Využitím hlasového čítacieho zariadenia máte k dispozícii turistického sprievodcu po svetových pamiatkach za cenu okolo troch eur. Okrem toho máte k dispozícii mapy a ak práve stojíte pri pamiatke s FREE WIFI ZONE tak si môžete listovať aj vo wikipédii. Tu oceníte váhu a výdrž tohto zariadenia.

Záver

Amazon Kindle 3 je jedna z najlacnejších čítačiek kníh, ktoré sú dnes na trhu. Asi za 120 eur dostanete to, na čo je určená a ešte niečo navyše. Plne ju môžete však využiť, iba ak ovládate anglický jazyk. Hoci na amazone dostanete iba anglicky písané knihy, veľmi zriedkavo španielsky alebo nemecky, existujú konverzné programy na preformátovanie takmer akéhokoľvek formátu pre vašu čítačku, čo vám umožní kupovať knihy v akomkoľvek jazyku.

Je to čítačka s dlhou výdržou batérie a tomu je podriadený výkon procesora, kapacita pamäte, kvalita zobrazovania a váha. Kto chce viac, tomu odporúčam drahšie modely, tablet alebo netbook.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?