reklama

Zrkadlo v parlamente alebo na margo 28 Mega

Politik je našim vlastným obrazom. Vo vláde, v parlamente, v miestnych samosprávach, ale aj samotný prezident. Či sme ich volili my alebo naši susedia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Ako tak čítam názory na našich politikov, tak sa mizdá, že nemáme byť na čo hrdí. A to sa nášpremiér tak snaží zdvihnúť námsebavedomie. A kde hľadá inšpiráciu? Predovšetkýmv prostonárodných rozprávkach o zbojníkoviJurkovi, ale aj v nedávnej histórii Slovenskéhonárodného povstania, a dokonca spolu MaticouSlovenskou sa vysporiadava aj s našou vojnovou históriou. Snaží sa, ale veľa dôvodov nahrdosť zatiaľ nepredložil. Prečo asi tak hľadá dôvodynárodnej hrdosti v minulosti? Myslím že porevolučnédejiny Slovenska nám dávajú viac dôvodovna hrdosť. Či je to členstvo v najprestížnejšíchsvetových zoskupeniach, či hospodárske výsledky,či nadchádzajúce zavedenie spoločnej meny. Dokázalisme sa vysporiadať s mečiarizmom. Nikto si nevie predstaviť kam bysme sa dostali, keby to tak nebolo. S nacionalizmom nám to ideťažšie, ale darí sa. Demokratizácia spoločnosti satiež pomaly dvíha spod zeme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nadávame na politikov? Nadávajme sebe. Tísúčasní robovoliči boli v minulom obdobívoliči niekoho iného. Prečo sa z nich stali robovoliči jevecou toho iného. Robo si ich nalepil na svoj sladkýjazyk a doviedol ich na ňom k urnám. Ale ako vidno, ani dneszo svojej príťažlivosti nesratil. Je chyba nadávaťna robovoliča. Nadávať treba na toho, kto im nepredložilžiadnu alternatívu. Som rád, že voľby sú ešte ďaleko, lebo naozaj by som nemal koho voliť.

Je na smiech celá histéria okolo kradnutia azneužívania moci. Morálka je jedna stránkapolitiky. Neklamme sami seba, táto stránka nikdy nebolavysoká, nech preberieme ktorúkoľvek vládu čipred svetovými vojnami alebo po nich. Dokonca ani forma nie jeiná. Vždy je to zneužívanie moci a protekcionizmus.Tak ak chceme rozlišovať dobrých a zlých podľa tohokto kradne a kto nie, myslím že dobrého by smenenašli. Je to dané samotnou podstatou demokratickýchvolieb. Sú drahé, náročné a presadísa len skutočne dravý človek. Hľadajte v ňom ešte ajvysokú morálku a narazíte. Ak nájdetepríklad nejakého vysoko morálneho politika(nepochybujem že nájdete), tak je to iba ikona, ktorúpoužil niekto iný aby sa dostal k moci. A tak sa dnes môžeme dozvedieť kto kedy kradol.Politici sa predháňajú v tom aby na seba navzájomžalovali... ako malé deti. A my im tlieskame a pískameako na skutočnom fotbalovom zápase. Fico má strýka,Dzurinda a Čarnogurský mali brata, Mečiar svoju "kapitálotvornú vrstvu", aký je v tomrozdiel. Ale život sa odohráva mimo ihriska. Ak nástáto téma mimoriadne zaujíma, tak sa zmierme stým, že aj po skončení vládnutia tejto vládysa nájdu ťažko vysvetliteľné Elektry.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naša vláda, či už terajšia alebo aj tie minulébude vždy provinčná vláda v kontexte s Európou,pokým sa u nás nevyskytne skutočná medzinárodnáosobnosť. Naša smiešna kompromisná nekompromisnosť vzahraničnej politike je toho zrkadlom. Tento rozmer politiky môžemeasi nadlho zakopať pod zem a zabudnúť naň. Naše možnostiv tejto veci sú dané našou dôležitosťou a tánašou autoritou a tá našou ekonomickou silou alebo významom.A tá našou hospodárskou politikou. Nie morálkoujednotlivých politikov. Nemyslím si že sebectvo,korystníctvo, balansovanie na hrane zákona a morálkyje len slovenským špecifikom. Nájdete to kdekoľvekna svete. Vyspelé od rozvojového sa odlišuje ibamierou uplatňovania týchto vlastností.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V zmysle ekonomickom si „krádež“ môžeme,s vysokou mierou zovšeobecnenia (bez ohľadu na otázku morálky), definovať aj ako premiestnenie hodnôt od jednéhosubjektu k inému, pričom obidva sú časťami rovnakéhocelku. Takže celok netrpí. Iba sa musí chrániťpred nepatričnou centralizáciou majetku do jednýchrúk. Lebo takto neprimerane centralizovaný majetokpredstavuje autonómnu moc, ktorá môže ohroziťexistenciu samotného celku. Preto ak dnes kradnúficovci, predtým dzurindovci a predtým mečiarovci, takje to vlastne dobre za predpokladu, že to nie sú tie istéruky. A tu vidím problém. Hospodárska moc sanaozaj centralizuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ideme sa zabíjať nad otázkou či 28 miliónovje veľa alebo je to pár korún. Samozrejme že je toveľa. Ale nie z hľadiska dodávateľa opravy nejkéhoObvodného úradu v nejakých Topoľčanoch. Je toveľa, pretože sa ide opravovať budova obvodného úraduza 28 miliónov, pričom z nedostatku peňazí plačúškoly, domovy sociálnych služieb, dôchodcov, detskédomovy, mestskí policajti, školské zariadenia –inštitúcie, ktoré reprezentujú služby občanom.Neviem či je ten úradník a jeho kancelária takádôležitá. Mnohí z vás viete, žektorejkoľvek inštitúcii by pomohol aj milión najedáleň, lôžka, pomôcky a vôbec veci vsamosprávnej pôsobnosti obce. Ale my sa idemerozhorčovať nad tým kto ide stavať a nie nad tým, čije to vôbec morálne stavať v situácii hmotnejnúdze iných verejnoprospešných inštitúcií.Nech sa obvodný úrad presťahuje do menšieho a nebudepotrebovať 28 miliónov na opravy.

Nechcem tu obhajovať morálku politikov. Naopak. Jeodsúdeniahodná. Politikov by sme mali asi hodnotiťpodľa toho, ako vedia presadiť kontrolné nástrojeproti zneužívaniu moci v spoločnosti. V tejto fáze vývoja spoločnosti je to asi naozaj najcitlivejší problém. Potom by sme sa my,verejnosť mohli venovať naozaj podstatným veciam pre nášživot. Pamätáte sa keď Mečiar, ak bolo zle apotreboval niečo pred verejnosťou zamaskovať, náhodounašiel na svojom stole fax, ktorý dokazoval že je naňhopripravovaný atentát? Alebo podobné, sprepáčením, somariny? Manipulovanie. A stále smenaň náchylní. Niekto nám hodí kosť a mypo nej lačno skočíme. Namiesto toho aby sme skočili polovcovi, ktorý ju hodil.

To, že robovolič momentálne vedie na body je naša chyba.Politici sú našimi nástrojmi. Nie je to chyba každéhoz nás. Ale nás ako masy. Keby to záviselo odkaždého z nás, vedel by som dnes čo robiť. Ale vprostredí masy jednotlivec nič neznamená.

Keď som na začiatku hovoril, že nepomôže nadávaťna robovoliča ale musíme sa pozrieť sami na seba, napadol mijeden výrok niektorého z porevolučných lídrov,myslím KDH, ktorý povedal: “Moc leží naulici, treba ju len zdvihnúť.“ Mečiar ju zdvihol, Fico juzlízal svojim všetko sľubujúcim sladkýmjazykom. Odkázal by som našej opozícii: „Moc eštestále leží na ulici, treba sa k nej pokorne zohnúťa použiť ju.“ Kto koľko ukradol, o to nech sa zaujímajúpolicajti. Hoci sú to slová podobné, vy buďtePolitici. To sa od vás očakáva (k tomuto odkazu sapripájajú aj deti z pieskoviska, na ktoré sa takpodobáte).

Vladimír Zervan

Vladimír Zervan

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  627x

Vydavateľ, bankár, ekonóm, poradca, programátor, štátny úradník, podnikateľ, Bratislavčan - ale nie nevyhnutne v tomto poradí. Zoznam autorových rubrík:  BratislavaPod čiarouSúkromnéNezaradenéČítanie do vlaku

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu